NUTNÁ REZERVACE
Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních se v sobotu 15. dubna 2017 objeví neandrtálci a běhěm mimořádných prohlídek převedou návštěvníky do pravěkýchVelikonoc.
V tento den se řádné prohlídky všech pater nekonají!
Všechny tyto úžasné jeskyně jsou otevřené - PUNKEVNÍ JESKYNĚ S PLAVBOU NA LODIČKÁCH, SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÉ JESKYNĚ, BALCARKA, VÝPUSTEK, KATEŘINSKÁ JESKYNĚ, PROPAST MACOCHA
Singletraily jsou úzké stezky vybudované v přírodě pomocí léty prověřené metodiky. Nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. více na www.singlekras.cz
Většina lidí zná Rudické propadání jako místo na konci stinného údolí, kde se ve změti skal a balvanů ztrácí vody Jedovnického potoka. Zelená turistická značka a naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání sice…
NUTNÁ REZERVACE
Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních se v sobotu 15. dubna 2017 objeví neandrtálci a běhěm mimořádných prohlídek převedou návštěvníky do pravěkýchVelikonoc.
V tento den se řádné prohlídky všech pater nekonají!
Pokud se letos chystáte do Moravského krasu, od dubna do října si budete moci prohlédnout dvě nově otevřené jeskyně, Bertalánku a Horizont. Ta první leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou a trasa vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí, Horizont objevíte u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce. Společně s Rudickým propadáním, dolními patry Sloupsko-šošůvských jeskyní, speleoferatou v Ostrovské propasti a pěti upravenými jeskyněmi (Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek) v Moravském krasu můžete prozkoumat již celkem deset jeskyní – a záleží jen na vás, zda se vydáte po pohodlných cestách nebo po těch složitějších, neupravených a dle mínění mnohých průzkumníků hezčích a zajímavějších
Pro rodiny s dětmi od šesti let zábavné a dobrodružné jeskynní trasy, pro milovníky adrenalinu jediná česká speleoferata, plná prolézaček, plazivek, průlezů, propastí, komínů s lanovými žebříky, traverzů s houpačkami a lezením, a pro zamilované rande spojené s prolézáním míst, která prý spolehlivě prověří pevnost vašeho vztahu – takové zážitky a podzemní trasy nabízejí jeskyňáři z Ostrova u Macochy. Parádní dobrodružství si můžete dopřát kdykoliv, v podzemí na roční době nezáleží, je potřeba se jen objednat a domluvit termín.
Výprava s dětmi stojí pro jednoho 350 nebo 490 Kč podle délky trasy, za 120 minutový pobyt na speleoferatě každý zaplatí 1 290 Kč a dobrodružné rande pro dva vyjde na 3 650 Kč.
Mimochodem, do Ostrovské propasti se můžete podívat i jinak, její ústí zakryté mříží najdete přímo na návsi Ostrova u Macochy před farou. Suchá část je hluboká 40 metrů, díky tůňkám na dně ale propast sahá ještě přibližně o 25 metrů hlouběji.
Zámek Rájec nad Svitavou
Až do konce března 2017 jsou otevřeny zámecké skleníky na Státním zámku Rájec nad Svitavou a návštěvníci v nich mohou obdivovat unikátní sbírku kamélií. Skleníky jsou přístupné denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin.
Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevřely zámecké skleníky, které jsou přístupné až do 31. 3. 2017 (denně mimo pondělí), od 9 do 15 hodin. Návštěvníci zde uvidí až 400 druhů kamélií a mohou si zakoupit mladé rostliny a jejich pěstování zkonzultovat s odborníky. Vstupné do skleníků je 30 Kč.
Od pátku 3. března do neděle 12. března 2017 bude v na zámku zahájena také 24. výstava kamélií s názvem Kamélie a sklo. K vidění budou hlavně květinová aranžmá. Kamélie, nazývané japonskými nebo zimními růžemi, poměří letos svoji krásu s krásou skla. Moderní sklo představí um, dovednosti, nápady a nové pohledy na zpracování skla umělců ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí. Bohaté interiéry zámku vyzdobí kvetoucí keře kamélií, staré až 50 let, spolu s historickými i novodobými květinovými aranžmá. Na výstavu je bezbariérový přístup.
Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v těch nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní na vlastní oči. Otevřena je také jeskyně Výpustek. Návštěva jeskyní v zimním období je příjemná, panuje v nich celoroční stálá teplota kolem + 8 °C, takže se při nich vlastně i ohřejete. Na okruhy jeskyněmi raději doporučujeme rezervace předem. Jeskyně Balcarka a jeskyně Kateřinská jsou až do konce února 2017 uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů.
Po úspěchu v předchozích třech letech se znovu zvědavcům otevřely Sloupsko-šošůvské jeskyně v zimě. Klasická zimní prohlídka je přístupná až do 28. února. Svítit si na cestu budete pouze baterkami a čelovkami, které si můžete přinést z domova nebo si je zapůjčit na pokladně. Celou prohlídkou vás budou provázet krápníky všech tvarů, barev a velikostí, jimiž jsou jeskyně bohatě zdobené, historické nápisy a podpisy, svědčící o volné přístupnosti jeskyní už v dřívějších dobách i krásnou lesknoucí se sintrové náteky. Prohlédnete si Brouškovu a Riegrovu síň a shlédnete do Černé propasti, která ústí na hladině Sloupského potoka v hloubce kolem 70 metrů. Při odchodu z jeskyní dostanete možnost prohlédnout si také jeskyni Kůlna, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť světa.
Prohlídky se konají denně od úterý do neděle v 10, 12 a 13 hodin, ale včasná rezervace je nutná. Vstupné stojí 120 korun pro dospělé, snížené je pak za 90 Kč a dětské za 70 Kč.
Všechny tyto úžasné jeskyně jsou otevřené - PUNKEVNÍ JESKYNĚ S PLAVBOU NA LODIČKÁCH, SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÉ JESKYNĚ, BALCARKA, VÝPUSTEK, KATEŘINSKÁ JESKYNĚ, PROPAST MACOCHA