Kateřinská jeskyně
29. - 30.4.2023 - netradiční pohádkové prohlídky
rezervace na tel. 516 413 161
Singletraily jsou úzké stezky vybudované v přírodě pomocí léty prověřené metodiky. Nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. více na www.singlekras.cz
Všechny přátele a příznivce historie a Nového hradu zveme na velikonoční jarmark o víkendu 19. - 20. 8. 2023.Hrad bude opět otevřen v době od 10 do 17 hodin.Těšit se můžete na otevřený šenk s pivem, limonádou a teplou či studenou výbornou medovinkou. Nádvoří bude obsazeno mnoha stánkaři…
Většina lidí zná Rudické propadání jako místo na konci stinného údolí, kde se ve změti skal a balvanů ztrácí vody Jedovnického potoka. Zelená turistická značka a naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání sice…
Kateřinská jeskyně
29. - 30.4.2023 - netradiční pohádkové prohlídky
rezervace na tel. 516 413 161
Zámek Rájec nad Svitavou
Zámek v Rájci nad Svitavou otevírá 24. 2. 2023 tradiční výstavu kamélií, tentokrát na téma Kamélie - grafická inspirace.
Zámecké interiéry v prvním patře, vyzdobené kvetoucími keři kamélií a aranžmá z řezaných květin, budou veřejnosti přístupné od pátku 24. 2. do neděle 5. 3. 2023, vždy od 9 do 15 hodin, denně mimo pondělí. A to v režimu: o sobotách a nedělích volně s tištěným průvodcem za doprovodu kustodů, v pracovní dny ve skupinách s průvodcem. Výstava je součástí Základního okruhu II.; bližší informace o ceně vstupného naleznete zde. V soboty a neděle nelze na pokladně zámku zaplatit kartou, ale pouze v hotovosti!
Výstava není bezbariérově přístupná.
Téma letošní rájecké výstavy Kamélie - grafická inspirace představí návštěvníkům grafiky, umělecké a uměleckohistorické předměty, jejichž dekor byl inspirován kaméliemi i dalšími cizokrajnými rostlinami. Vedle celé řady předmětů ze sbírek rájeckého zámku budou k vidění i dochované herbářové listy s kaméliemi ze Státního zámku Kynžvart.
ZÁMECKÉ SKLENÍKY
Pro veřejnost budou otevřeny také historické zámecké skleníky v Rájci-Jestřebí, kde bude možné obdivovat největší českou sbírku kamélií v květu. Zámecké skleníky budou veřejnosti otevřeny od 15.2.2023 do 23.2.2023 od středy do soboty a od 24.2.2023 do 5.3.2023 od úterý do neděle , vždy od 9 do 15 hodin. Více informací naleznete zde: Zámecké skleníky. Zámecké skleníky nejsou bezbariérově přístupné.
V zámeckých sklenících je možné platit pouze v hotovosti!
Sluneční stezka městysu Křtiny vám nabízí nejen krásnou procházku po značené turistické trase, ale zároveň absolvujete průlet naší Sluneční soustavou v měřítku 1 ku jedné miliardě se zastavením u jednotlivých planet a dalších významných objektů. V uvedeném měřítku se nachází nejen makety planet, ale i pochodové vzdálenosti mezi nimi. Kromě zajimavých informací tak máte možnost na vlastní chodidla pocítit blízkost planet vnitřní sluneční soustavy i vzrůstající osamělost těch vnějších.
Naše Sluneční stezka čerpá inspiraci z Planetární stezky vybudované hvězdárnou v Hradci Králové, nejedná se však o pouhou kopii. Realizace Sluneční stezky byla původně plánována pouze svépomocí a v omezeném rozsahu. Díky podpoře ŠLP Křtiny, městyse Křtiny a Jihomoravského kraje bylo možné vytvořit stezku v propracovanější formě. Hlavní část stezky byla vytvářena během roku 2014 se slavnostním otevřením v roce 2015. Prohlédněte si fotodokumentaci z budování stezky.
Sluneční stezku lze procházet z obou stran. Můžete začít od Slunce ve Křtinách a dojít k Neptunu poblíž Arboreta ŠLP Křtiny, odkud se můžete vrátit procházkou po druhé straně údolí, nebo využít autobusového linky IDS JMK číslo 201 (Křtiny, Hájovna na lukách). Nebo se naopak budete přibližovat z hloubky vesmíru k naší mateřské hvězdě.
Trasa vede po dobře značených, převážně lesních, stezkách a má délku zhruba 4.5km. Pokud se budete do Křtin vracet zpět po svých, počítejte s obdobnou vzdáleností i pro cestu zpět. Pro absolvování vám stačí běžná obuv, celkové převýšení je jen zhruba 160 metrů.
Lze absolvovat zkrácenou variantu končící planetou Saturn, po které se vrátíte z Viligruntu obdobnou cestou zase zpět (Saturn je zhruba 1.5km vzdálený od začátku stezky).
Panely u jednotlivých planet obsahují řadu zajímavých informací s anglickou a německou jazykovou verzí dostupnou online. Připravujeme i herní rozšíření pro chytré mobilní telefony vybavené technologí NFC.
Pokud jste milovníky adrenalinu, rezervujte si místo na zážitkové prohlídce „Po stopách Nagela“, učence, který se jako první nechal roku 1748 spustit až na dno jeskyní. Trasa, měřící přibližně 1 300 metrů, vás zavede do spodních pater jeskynního komplexu, která projdete jako jeskyňáři. Připravte se na jedinečný zážitek, při němž uvidíte Nagelovo a Wankelovo jezírko, projdete stupňovitou propastí a sestoupíte po 12 metrů dlouhém žebři. V některých místech budete muset lézt po čtyřech, takže si nezapomeňte vhodné oblečení i obuv. Vhodné jsou také ochranné rukavice, šátek pod helmu a pytel na špinavé oblečení. Zážitek se totiž bez nějakého toho bláta na kalhotách neobejde. Vydat se vstříc zážitkům můžete od úterý do neděle v 10 hodin dopoledne. Trasa je určena pro 2 až 10 osob fyzicky zdatných a starších 10 let. Předchozí rezervace je nutná. Vstupné na jeskynní stezku odvahy vás vyjde na 500 korun.
Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v Česku a jediné, které kromě klasických prohlídkových tras nabízejí i zážitkovou exkurzi do spodních pater; je ale nutné se předem objednat telefonicky nebo e-mailem. Prohlídka spojená s plazením a šplháním v těsných místech zabere několik hodin a dostanete se na místa, jimiž v roce 1748 procházel Johann Antonius Nagel, oficiálně považovaný za objevitele jeskyně. Skutečnost ale zdaleka nebyla tak zářivá: vídeňský matematik a fyzik dostal průzkum podzemí příkazem od císařovny, ale natolik se bál, že nejprve uplatil dva opilé sedláky, aby se do temnot vydali před ním. Až když se vrátili, odvážil se do podzemí sám a s velkou slávou se poté prohlásil za objevitele.
Zážitkovou trasu můžete absolvovat celoročně, děti sem pouští od 10 let a vstupné stojí 500 Kč za osobu. Přilbu se svítilnou vám půjčí přímo v jeskyních a v pokladně si můžete za 100 Kč koupit jednorázový overal, ale zbývající vybavení záleží výhradně na vás. Hodit se vám budou pevné boty s protiskluzovou podrážkou nebo holínky, ochranné rukavice a šátek nebo tenká čepice pod přilbu.
Včelí stezka Petrovice
Singletraily jsou úzké stezky vybudované v přírodě pomocí léty prověřené metodiky. Nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. více na www.singlekras.cz